Sentymentalizm Franciszka Karpińskiego

Sentymentalna twórczość Franciszka Karpińskiego jest ważnym elementem polskiej literatury. Zwany na dworze "śpiewakiem Justyny" pisał niezwykle osobiste utwory oddające głębie uczuć i wzruszeń targających duszą poety XVII-go wieku. Do Justyny Tęskność na wiosnę Utwór stylizowany jest na pieśń o prostej tematyce i układzie wersyfikacyjnym oraz rymach żeńskich. W wierszu odnajdujemy echa niespełnionej miłości poety do Marianny. Elementy sentymentalne: - Hasło powrotu do natury - wiosna budzi się do życia, zboże dojrzewa, łąki kwitną. - Miłość, tęsknota, żal, smutek, rozpacz to uczucia targające wnętrzem podmiotu lirycznego, potęguje je kontrastowe zestawienie z obrazem budzącej się do życia wiosny. - Czułostkowość i łzawość - podmiot liryczny używa wykrzyknień i pytajników aby w pełni oddać wewnętrzne emocje oraz własna bezradność symbolizowaną przez wylane w ziemię łzy. Utwór zbudowany jest na zasadzie antytez, budzącej się do życia wiośnie przeciwstawiony jest smutek i samotność podmiotu lirycznego. Laura i Filon To sielanka o cechach dramatu - dialog Laury i Filona brzmi jak aria operowa. Konwencjonalnie zbudowana sielanka jest dwupłaszczyznowa: - Pierwsza płaszczyzna to opisowe wprowadzenie: wieś, księżyc, jawor, noc.

"Już miesiąc zeszedł, psy się uśpiły I coś tam klaszcze za borem."

- Druga płaszczyzna to wypowiedzi bohaterów w formie tzw. przytoczeń. Bohaterami sielanki są mieszkający we wsi Laura i Filon. Uczucia sentymentalne występujące w utworze to: tęsknota, miłość, zazdrość, smutek i rozpacz. Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta ostatniego polskiego króla z domu Jagiełłów Utwór stylizowany jest na gatunek lamentacyjny - żale. Wykrzyknienia oddają emocje Sarmaty darzącego wielką miłością ojczyznę i nie umiejącego pogodzić się z jej upadkiem. Kolejne apostrofy kierowane są: do ojczyzny, do Wisły, do ostatniego Jagiellona. Sarmatą targa żal i tęsknota:

"Ta, co od morza aż do morza władła, Kawałka ziemi nie ma na mogiłę!"

Utwór jest na wskroś czułostkowy i łzawy o czym dobitnie świadczy ostatnia strofa zbudowana z coraz krótszych wersów oddających szloch i rozpacz Sarmaty.

Składam niezdatną w tej dobie Szablę, wesołość, nadzieję I tę lutnię biedną!... Oto mój sprzęt cały! Łzy mi tylko jedne Zostały!..."

RacjonalizmSentymentalizm
Przedstawiciele
Krasicki Zabłocki TrembeckiKarpiński Kniaźnin
Źródła
antycznerodzime
europejskie
Filozofia
racjonalizmidealizm
Temat
-krytyka obyczajowości i mentalności, - stosunki społeczno-polityczne, - przeżycia jednostki, - uczucia i stany wewnętrzne,
Bohater
Typ reprezentatywny dla grupy społecznej (modelowy)Człowiek o czułym i wrażliwym sercu,
Cel
utylitaryzm - użytecznośćDążenie do szczęścia jednostki,
Język
Jasny, zwięzły, ton wysoki, komunikatywny,decorumProsty, potoczny, styl emocjonalny, nastrojowość, konwencjonalizacja,
Gatunki
Publicystyka, komedia, bajka, satyra, poemat heroikomiczny, powieść dydaktyczna Sielanka, pieśń, elegia, powieść sentymentalna

1 komentarz:

  1. Mam pytanie ... mam prezentację maturalną na temat : "Mit powrotu do natury. Omów różne realizacje tej kulturowej figury analizując utowry sentymentalne a takze teksty polemiczne i satyryczne"... może mogłaby mi pani coś podpowiedzieć?

    jeśli nie tu to mój e-mail to anusia_jg4@wp.pl

    OdpowiedzUsuń